JANA KÚDELOVÁ

Novôtky

Kalendár

Piesne

Foto

O sebe

Napísali

KontaktO sebe


...alebo čo sa mi prihodilo za posledných 100 rokov.

Narodila som sa cca týždeň po prvom jarnom dni roku pána 1979, v znamení ovečky. Okrem toho, že som celé dni prerumázgala, vraj vždy keď som zaspávala, som si spievala. Ako pokročil čas, tak moje prvé úspechy si odniesol náš obecný rozhlas, kde som chtiac by dobrovolne recitovala básničky, spievala, prípadne som chodila spievať ženám na MDŽ.
V roku 1986 nastal taký malý zlom a ja som sa prihlásila na balet, ktorý mi vydržal tak asi 4 roky. Hneď potom som začala chodiť na hru na akordeón, kde som získala moje prvé hudobné skúsenosti a trošku teórie hudby. Táto veľmi dobrá skúsenosť trvala tak isto 4 roky, načo pán učiteľ Karlovský musel odísť a s tým sa moja akordeónová kariéra aj skončila. Počas tejto doby som mala isto za sebou 1,5 roka tancovania v limbašskom ľudovom súbore Lúčanka.

Počas štúdia na strednej škole, som sa začala zaujímať o gitaru a spev. Osud mi v roku 1995 privial menší omyl v mojom živote, aspoň som to tak cítila a to bola to bluegrassová skupina Christiana z Bratislavy. Bluegrass mám v podstate rada, ale bluegrassový spev radšej prenechám tým, ktorí to vedia. Aby som nezaprela svoje doterajšie tanečné sklony, stala som sa členkou Bratislavského združenia country a dobových tancov. V roku 1996 ma oslovili členovia z trampskej skupiny Trampas (vid obr.), tak som z Christiany odišla. Počas obdobia účinkovania s Trampasom som samozrejme tancovala s BZCDT a hrávala aj ako pesničkárka. Pesničkárením som získala výhru na celoslovenskom kole ZUČ a výhru na Stupavskom širaku 1997. Po roku som z BZCDT odišla a začala som tancovať s tanečnou skupinou Clogg Show (viď obr.), ktorá ma viac zaujala čo sa týkalo cloggingu (country stepu). V tom období som sa rozhodla z Trampasu odísť napriek tomu, že to bola pre mňa veľká skúsenosť. Mám túto skupinu rada dodnes, no moje pesničkárenie bolo pre mňa silnejšie a mala som tých aktivít na môj vkus už aj dosť. V Clogg Show so strávila roky 1996 až 2000, načo som sa musela rozhodnúť, či mi je prednejší tanec, alebo kĺby. Takže od roku 2000 už iba sama pesničkárim a moje zmeny a premeny sa tým dúfam pre mňa skončili.

Teraz je v mojich záujmoch hladina ustálená, takže hŕŕŕ na folkové akcie.....

Zážitky z môjho vystúpenia si odniesli poslucháči na festivaloch
Stupavský širák - ktorý som v spomínanom r.1997 vyhrala,
Strunobranie - tu som začínala najprv s Trampasom, neskôr sama...,
Country mlyn - tak isto výhra v roku 2000,
Zaprášenými cestami v Prešove
festival Vandermúza 1998 Mostište
festival Lesnica v autokempe Podlesok, na Spiši
Zahrada písničkářů (1999) v Kuřimi (ČR)
IF Jam 2001 Praha (ČR)
Zahrada - Náměšt na Hané (ČR)
festival Lišák 2001 - Jindřichův Hradec (CR)
Tovačovský portál 2001 v Tovačově (ČR)
Plumlovský dýchánek - Plumlov (ČR)
Kremnická Bašta - Kremnica
Country Lodenica - Piešťany
V4 Folk Festival Budapest - Budapešť (HU)
Folkovanie v Kaplne - Kaplna

...v kluboch a čajovniach
DK Ružinov v Bratislave, ako hosť skupiny Kalumet (1997)
Čierny havran Bratislava
Ymca taktiež v Bratislave
Staré divadlo Nitra
Salmovská literárna kaviareň Praha (ČR)
čajovňa Romantinka Praha (ČR)
Univerzitné Pastoračné Centrum Bratislava - Kaviareň Libresso
Balbínova poetická hospůdka - Praha (ČR)
čajovňa Izinkan - Praha (ČR)
čajovňa Siva - Praha (ČR)
Hifi klub - Plzeň (ČR)
Dobrá čajovňa - Košice
Čajovna Skleněná louka - Brno (ČR)
Divadlo F7 - Bratislava

Za celé obdobie svojho účinkovania som navštívila 3 televízie (VTV, ČT1, Markíza) a 2 rádiá (Proglas-ČR a Lumen)

V roku 1999 som nahrala Demo, na ktorom sa nachádza šťastných 13 piesni a bolo nahraté u Petra Szabadoša v Bratislave. Priznám sa, že začínam koketovať s myšlienkou na "ozajstné" CD a v priebehu budúceho roka by som rada pre to niečo urobila.

Od 1.9.2000 som redaktorkou internetového portálu www.folk.sk, v ktorom sme prešli rôznymi zákutiami, no teraz je z toho celkom veľké "hniezdo" informácií o slovenskom folku.

V roku 2002 som sa mimo môjho pesničkárenia dala aj na písanie českých textov, čo momentálne najviac zúžitkovala plzeňská folkrocková formácia "Prsten" a 4 texty vyšli na ich novom CD "Modré z tebe", ktoré bolo v novembri 2002 pokrstené.

21.9.2003 som pokrstila lesnými šiškami debutové CD skupiny Kerberos.

október 2003


Trampas - ja v čiernom

Clogg Show - ja v modrom